Dosiewanie i odpowiednia pielęgnacja przydomowego trawnika

Kiedy ogrodowy trawnik nie rośnie tak, jak powinien, może to oznaczać, że zabiegi pielęgnacyjne były przeprowadzane zbyt rzadko lub niedokładnie. Warto więc poświęcić trochę czasu na wykonanie podstawowych czynności regeneracyjnych w celu odżywienia murawy. Pozostałą alternatywą jest też dosiew świeżej trawy w miejscach, w których ewidentnie jej brakuje.

Dosiewanie trawnika

Zabieg polegający do dosiewie istniejącego już trawnika wykonuje się zazwyczaj po skończonym sezonie zimowym. Jest on jednak zalecany nie tylko w celu regeneracji murawy na wiosnę po przebytej zimie. Można do niego przystąpić również w sytuacji, kiedy to na powierzchni trawnika znajduje się mnóstwo niezapełnionych miejsc lub w przypadku zaobserwowania zbyt dużej ilości wyschniętych źdźbeł. Nierzadko zdarza się też, że tuż po założeniu świeżego trawnika, nie wszystkie miejsca są zasiane równomiernie. W takich przypadkach dosiew nowej trawy także stanowi bardzo przydatne rozwiązanie. Poza tym warto rozważyć tę opcję również wtedy, gdy gleba została zainfekowana wskutek szkodliwego działania mikroorganizmów, takich jak bakterie lub grzyby.

Zbadanie przyczyn słabego wzrostu trawy

Przed przystąpieniem do zasiewu dodatkowej porcji traw, warto przeanalizować kwestię słabego rozwoju istniejącej już, nieurodzajnej roślinności. Być może należałoby najpierw wyeliminować konkretną przyczynę takiego stanu rzeczy. Do najczęściej występujących problemów, uniemożliwiających poprawny porost trawy, należą między innymi:

 • niewystarczające nawodnienie gleby,
 • słaby drenaż,
 • zbyt gruba warstwa filcu ze względu na brak przeprowadzanych regularnie zabiegów, takich jak wertykulacja i aeracja,
 • zbyt mała porcja światła słonecznego/zbyt duże zacienienie trawnika,
 • niedobór niezbędnych składników odżywczych (przede wszystkim: azotu, potasu i fosforu),
 • nadmierne ubicie gleby.

Warto więc w pierwszej kolejności przeprowadzić stosowne zabiegi pielęgnacyjne (wertykulację, aerację, piaskowanie itd.), a także zadbać o odpowiednie użyźnienie gleby. Kiedy po kilku tygodniach od wykonania danych zabiegów okaże się, że trawa nadal nie wyrasta w tych samych miejscach, można przystąpić do prac nad jej dosiewem.

Dwa sposoby dosiewu trawy

Znając już przyczynę słabego wzrostu roślinności w danym miejscu, można rozpocząć uzupełnianie luk w murawie przy pomocy świeżo zasianej trawy. W zależności od potrzeb oraz własnych preferencji można wykonać ten zabieg w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku w celu dosiewu trawnika wykorzystuje się mieszanki wyłącznie tych nasion, z których wyrosła uzupełniana murawa. W drugim zaś, w odróżnieniu od poprzedniego, korzysta się natomiast ze specjalnie sporządzonych mieszanek, które można zakupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Mają one za zadanie szybkie uzupełnienie luk w trawniku. Można więc po nie sięgnąć w naglących przypadkach, kiedy zależy nam na estetycznym wyglądzie trawnika, osiągniętym w przeciągu kilku dób. Są gotowe do użycia również wtedy, gdy nie pamiętamy, z jakiej mieszanki skorzystaliśmy przy początkowym zasiewie nowo powstającej darni.

Nowoczesne metody dosiewu trawy

Na rynku dostępnych jest mnóstwo mieszanek zamkniętych w specjalnych opakowaniach wielokrotnego użytku, które ułatwiają ich bezpośrednią aplikację na podłoże. Dzięki nim rozsiewanie nasion odbywa się równomiernie. Oprócz mieszanek można także sięgnąć po gotową matę do trawnika. Takie rozwiązanie nie wymaga od ogrodnika dodatkowych zasiewów. Matę tego rodzaju należy jedynie położyć w miejscu, w którym brakuje świeżych źdźbeł. Nierzadko wyposażona jest ona również w ekologiczne podłoże, którego włókna gromadzą w sobie wodę deszczową, co przeciwdziała wysuszeniu nasion.

Tradycyjny dosiew trawy

Tradycyjna metoda zasiewu, choć zdecydowanie bardziej wymagająca i czasochłonna, umożliwia jednak powstanie jednorodnego trawnika, dzięki czemu cały jego teren wygląda podobnie, a dawne ubytki nie rzucają się w oczy. Przed zasianiem świeżej porcji trawy, warto w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże na ten proces. W tym celu należy więc najpierw spulchnić ziemię przy pomocy wideł, by następnie rozsypać w tym miejscu kupioną wcześniej ziemię ogrodniczą i ją zagrabić. Tak potraktowany teren gotowy jest już na przyjęcie dosiewu trawy.

Regularne pielęgnowanie murawy

Aby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej, warto pamiętać o regularnym pielęgnowaniu przydomowego trawnika. Nie bez znaczenia pozostaje tu częstotliwość wykonywania zabiegów takich, jak: wertykulacja, aeracja, piaskowanie, nawożenie oraz koszenie. Należy dbać o to, by na powierzchni nie znajdowały się żadne chwasty czy też inne niepożądane elementy. Bardzo pomocnymi narzędziami, które mogą okazać się niezbędnikiem w celu utrzymania trawnika w ryzach, są obrzeża ogrodowe, wykonane z betonu lub kamienia. Odpowiednio zamontowane obrzeża stanowią niezawodną ochronę przed szkodnikami. Umożliwiają wyeliminowanie rozmaitych szczelin i odpowiadają za rozrastanie się trawnika w nieodpowiednich miejscach. Poza tym mogą one pełnić również funkcję dekoracyjną.

Wertykulacja i aeracja

Wertykulacja polega na usuwaniu warstwy filcu, czyli martwej trawy z powierzchni murawy przy pomocy wertykulatora mechanicznego. Pozwala również na pozbycie się mchu, zapewniając darni lepszy dostęp do wody, światła oraz tlenu. Aeracja lub też napowietrzanie to natomiast zabieg, w wyniku którego dochodzi do zwiększenia elastyczności trawnika. Staje się on gęstszy i zwiększa się jego zdolność do regeneracji.

Piaskowanie i nawożenie

Piaskowanie wykonuje się po to, by zapełnić otwory powstałe w trakcie aeracji, wykorzystując w tym celu piasek. Tak potraktowana gleba może następnie przyjąć dawkę właściwości odżywczych zawartych zarówno w nawozach naturalnych, jak i nawożących środków chemicznych. Warto pamiętać o systematycznym nawożeniu trawnika, ponieważ jest to niezawodny sposób na stymulację jego wzrostu.

Koszenie trawnika

Koszenie jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, wzmacniającym odporność murawy. Nie bez znaczenia pozostaje również estetyczny wygląd odpowiednio skoszonej trawy. Ponieważ przydomowy trawnik wymaga bardzo częstego strzyżenia, zamiast standardowych kosiarek warto zainwestować w profesjonalnego robota koszącego.

Działanie i funkcje robotów koszących

Kosiarki automatyczne to nowoczesne urządzenia, które działają w pełni samodzielnie. Do najważniejszych funkcji robotów koszących można zaliczyć:

 • pracę w zaprogramowanych przedziałach czasowych,
 • rozpoznawanie i skanowanie wszelkiego rodzaju przeszkód,
 • czujnik wykrywający poziom wysokości koszonej trawy,
 • system chroniący przed przypadkowym uruchomieniem kosiarki,
 • a także wiele innych.

Roboty koszące nie są hałaśliwe, dlatego też umożliwiają pracę nie tylko w dzień, ale również w nocy. Dzięki specjalnym oprogramowaniom oraz odpowiednio wykonanym kołom pozwalają na skoszenie trawy bez względu na kąt nachylenia danego podłoża. Kosiarki automatyczne są wygodną alternatywą dla wszystkich ogrodników-amatorów, którzy posiadają dużej wielkości trawnik, ale chcieliby zaoszczędzić czas podczas jego pielęgnacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *